Interviu su Valdu: maisto kultūra mokykloje

February 26, 2017

Labas!
Labai džiaugiuosi, kad įdomių žmonių kontaktais su manimi dalinasi mano draugai, pažįstami ir kolegos, būtent taip atradau ir šio interviu herojų – Valdą, apie kurio vedamas maisto kultūros pamokas girdėjau puikių atsiliepimų iš jas lankančių mokinių. Ir čia iškart leisiu sau pabrėžti, kad tai nėra įprastos technologijų (mes dar vadindavome darbelių 😂) pamokos mokykloje, o kaip kas ir kodėl papasakos pats Valdas.

 

Valdai, prisistatyk plačiau.

Pagal specialybę esu istorikas, o su maisto pasauliu susipažinau labai netikėtai, kada gavau kvietimą prisijungti prie vieno Alfo Ivanausko koordinuoto projekto Vilniaus dizaino ir technologijų kolegijoje (netikėtai, nes tuo metu tiesiog mėgau gaminti ir manęs rekomendacija kaip tik ir tapo mano gamintos picos namie). Taip pradėjau dirbti virtuvėje ir prasidėjo mano kelionė po šį pasaulį.

 

Kaip viskas vystėsi toliau?

Vėliau man teko puiki galimybė prisijungti prie šefo Martyno Praškevičiaus komandos „Stebuklų” restorane, kur neabejotinai daug visko išmokau ir paaugau. Po „Stebuklų” išvykau į Maltą, o sugrįžus, įsidarbinau mokykloje - iš pradžių kaip istorijos mokytojas, o metų pabaigoje gimė idėja sujungti mitybos bei turizmo sritis į vieną pamoką. Pradėjau dirbti su jaunais žmonėmis, plečiant jų akiratį ir žinias apie maisto kultūrą.

 

Kaip atrodo šios pamokos, ką veikiate per jas?

Pamokų programa sudaryta norint supažindinti su regionine Europos virtuve (dvyliktokus su pasaulio), maisto kultūros specifika ir įdomybėmis. Stengiamės, kad „mažesnės” skirtingų Europos šalių virtuvės (įskaitant Lietuvą!) taip pat nenublanktų prieš prancūzų, italų, skandinavų ir kt. Po kiekvieno regiono pristatymo rengiame praktines dirbtuves, kurios skirtos pagrįsti pasirinktą regioną. Svarbu pastebėti, kad nepaisant iškeltų tikslų, kiekviena pamoka yra skirtinga ir tikslų įgyvendinimas priklauso net nuo oro ir sezoniškumo - kaip ir virtuvėje.

 

Ar sudominti jauną žmogų maisto kultūra yra lengva/sunku?

Šis klausimas man kilo prieš pradedant šį „eksperimentinį” kursą (nenorom prisiminus  be galo nuobodžią tavo jau paminėtą mokyklos „darbelių” patirtį). Nepaisant to, nuo pat kurso pradžios 2015 metais iki dabar esu labai maloniai nustebęs, kad mokiniai ne tik domisi, bet ir patys imasi iniciatyvos, nebijo eksperimentuoti ir svarbiausia suklysti. Dar nustebino, kad vaikinų susidomėjimas yra ne ką mažesnis nei merginų!

 

Tavo nuomone, kokius pagrindinius aspektus turėtų vertinti kiekvienas maitinimo vietos lankytojas?

Visų pirma - aptarnaujantį personalą. Taip pat kiekvienas svečias turi mokėti skaityti lėkštę, turi žinoti, už ką jis moka, nes yra nemažai vietų, kurios prašo daugiau negu duoda. Lankytojas neturi nusileisti (mandagumas išlieka), jeigu kažko nesupranta ar atvirkščiai – žino, kad ne taip turėtų būti pagamintas ar patiektas vienas ar kitas patiekalas.

Man yra labai svarbu gauti ne tik skonį, bet ir malonią visapusišką patirtį.

 

O ką manai apie tai, kad restoranai pateikia įmantrius meniu, kuriuos net reikia pagooglinti, kad žinotum, ką valgai?

Manau, jog tai labai prastas tonas – daryti tai, ko žmogus nesupranta ir priverčia jį slaptai googlinti, jeigu aptarnaujantis personalas to iškart nepristato. Aš jausčiausi nejaukiai, nepaisant to, jog dirbu šioje srityje.

 

Kaip atrodo tavo #PietųPertrauka? Ar dažniau valgai savo ruoštą maistą, ar pietauji kavinėse, restoranuose?

Labai įvairiai. Kartais turiu valgyti „bėgte”, kartais įprastai-tvarkingai. O kartais jos tiesiog nėra. Iš tiesų norėdamas bent kiek išspręsti šia dilemą, pamėgau savaitės pabaigoje, pvz. sekmadienį skirti „paruoštukų” gamybai, kad visada turėčiau pietus po ranka. Kavinėse, restoranuose pietauju taip pat reguliariai.

 

Kokie tavo ateities planai, ar juose nėra vietos maisto kultūros pamokoms plačiau visuomenei? Aš jau tikrai viena iš jų lankytojų.

Juose visada atsiras vietos maisto kultūros pamokoms! Ypač matant ir žinant, kad užsiėmimai turi teigiamos įtakos mokiniams, o taip pat visuomenei. Turime planų ir neketiname sustoti. Tikime, kad gastronomijos kultūros stagnacija Lietuvoje užsibuvo per ilgai ir ją reikia perkraudinėti, tačiau, norėdamas toliau išlaikyti aukštą pamokų vertinimą, turiu nuolat keliauti, palaikyti aukštą tempą, dirbdamas su inovatyviomis ir ambicingomis maitinimo įstaigomis (šiuo metu dirbu su “Restoranu 4” Palangoje), kurių tikslas yra nuolat judėti pirmyn. 

 

Jau laukiu šiltesnio oro vykti į Palangą išbandyti naujo restorano ir tikiuosi ten sutikti ir Valdą. Ar, žinoma, tikiuosi netolimoje ateityje apsilankyti ir jo paskaitose apie maisto kultūrą Vilniuje. Ačiū, Valdai, už susitikimą! 😊💐

 

Share on Facebook
Please reload