Pirmas blynas

November 14, 2018

Manęs labai dažnai paklausia, kokia mano mėgstamiausia pietų vieta Vilniuje. Ilgą laiką pateikdavau keletą savo atrastų perliukų, bet po praėjusios savaitės jau žinau labai tvirtą savo atsakymą į šį klausimą – atradau TĄ vienintelę. Tai yra blyninė "Pirmas blynas".

Prieš kelis mėnesius spaudoje perskaičiau, kad Konstitucijos prospekte, Vilniaus universiteto Planetariumo patalpose netradicinį restoraną atidaro Lietuvoje kartu su žmona lietuve gyvenantis olandas Tim van Wijk. Kaip ir neatrodytų, kažkas ypatingo, jeigu ne pati restorano idėja – įdarbinti ir komandoje turėti žmones su negalia!

 

Kada čia atvykau, buvo vėsoka saulėta diena, bet jeigu diena ir būtų apniukusi, tai šios vietos viduje vis tiek šviečia saulė, tik kitaip. Meniu nėra ilgas, vienas A5 formato lapelis, kuris naudojamas ne tik pristatyti maistui, bet ir jo užsakymui. Daugiau papasakosiu prie įdomybių, kurių, kaip jau tikriausiai supratote, šioje vietoje tikrai netrūksta.

 

Aš savo pietų pertraukai pasirinkau dienos sriubą – lęšių bei du dienos blynus su faršu. Už šį komplektą sumokėjau 5,85 EUR, kas labai racionalu už gautą gardų maistą ir visą šios vietos konceptą (arbatpinigius galite palikti prie baro). Stalo vanduo su stiklinėmis stovi ant stalų, papildomai tai nekainuoja.

 

Ar skanu? Pirmiausia paminėsiu, kad dienos pietų kompleksas, kurį sudaro kasdien skirtinga sriuba bei du blynai yra skirta tikrai išalkusiems. Taip sakau, nes tiek sriubos, tiek blynų porcijos buvo didelės ir sočios, tad iki vėlyvos vakarienės buvau rami.

 

Kreminė lęšių sriuba vėsiai dienai puikiai tiko, nes buvo karšta ir iškart sušildė. O dar ta ryški spalva! Skonis intensyvus, sriuba ne per skysta – tokią norėčiau pasigaminti ir namuose. Šalia ant mažos medinės lentelės buvo pateikti keli batono gabalėliai, paprastas, bet mielas sprendimas.

 

Blynai šiame restorane dominuoja ne vien pavadinime, kurį beje galima būtų pritaikyti ir ne tik blynus gaminančiai vietai, juk mūsų tautosaka byloja apie prisvilusius pirmus blynus daugelyje sričių. Bet grįžkime prie šių patiekalų, nes jų meniu galite rasti su saldžiais arba sūriais įdarais. Mano dienos pietų lietiniai buvo su mėsa, tvarkingai pateikti didelėje baltoje lėkštėje, kurios šonuose puikiai tiko mažieji pomidoriukai ir baziliko padažas. Blynai čia milžiniški bei labai ploni, o bent jau mano ragautas buvo ir be galo gardus. Šio restorano blynų pasauliui vadovauja virtuvės šefas Balys Andrejevas.

 

Ar greita? Čia nereikia skubėti ir tuo labiau skubinti jus aptarnaujančių žmonių, kurie nuoširdžiai stengiasi, jog jūsų pietūs ar tiesiog kavos puodelis čia taptų ypatingas. Smagu, kad mane aptarnavo net keli negalią turintys asmenys, kurių vienas priėmė užsakymą, kitas atnešė maistą ar vėliau nurinko lėkštes, paklausdamas, ar patiko mano pietūs. Žinoma, šalia jų visuomet buvo ir pats restorano vadovas Tim, bet visos komandos darnumą tikrai spėjau pajusti.

Nors mane spaudė laikas kitam susitikimui, bet iki paskutinės minutės nenorėjau palikti šios vietos, o pietų pabaigoje netgi pakalbinau ir nusifotografavau su besišypsančiu „Pirmas blynas“ personalu!

 

Kas įdomu? Įdomiausia ir galbūt galiu pasakyti, kad ir drąsiausia yra šios vietos idėja – pasamdyti restorane dirbti žmones, turinčius negalią. Ir dirbti nepasislėpus kur nors virtuvėje, o šiuos žmones su šypsena išleisti į pagrindinę restorano salę aptarnauti svečių, o vėliau ir priimti jų atsiskaitymą prie baro. Tądien, kada pietavau, restorane dirbo tiek fizinę, tiek Dauno sindromo ar kitą negalią turintys asmenys, kuriuos restoranui padėjo surasti Žmonių su dauno sindromu ir jų globėjų asociacija bei socialinė įdarbinimo agentūra SOPA.

 

Smagus momentas yra su jau minėtu meniu, kuris kartu atlieka ir maisto užsakymo funkciją, t.y. ant gauto meniu jūs užrašote savo stalo raidelę (jos skirtingos padėtos ant stalų) bei šone prie patiekalų pažymite kiekį norimo užsisakyti patiekalo. Žinoma, improvizuoti niekas nedraudžia, galite apvesti (aš taip padariau), pažymėti „x“ ar dar kitaip pasirinkti, ką gardaus sulauksite savo pietums.

 

Interjeras Planetariumo patalpose yra minimalus, daugiausia yra keturviečių staliukų, kuriuos lengvai galima atskirti sėdėti ir po du. Restoranas taip pat draugiškas mažyliams, nes čia pat jiems yra įrengtas kampelis su indėniška palapine ir kreidine lenta piešti tiesiog ant sienos! Kaip pats Tim sako, jie įsikūrė sename pastate tam, kad įgyvendintų naują ir pozityvią idėją.

 

Apie visus planus atidaryti tokio tipo maitinimo vietą Delfi.lt anksčiau kalbino patį Timą, tad kviečiu paskaityti čia.

 

Trumpa išvada, kad dalinkitės šia apžvalga, skleiskite žinią, jog yra tokia vieta Vilniuje. Taip pat kiekvienas būtinai aplankykite, paragaukite jų blynų ar išgerkite kavos, kuri pažadu, kad tikrai bus gardesnė nei prabangiausiuose restoranuose – ji čia bus pagaminta su nuoširdžia žmonių meile.

 

Restoranas „Pirmas blynas“ įsikūręs Konstitucijos pr. 12A, Vilniaus universiteto Planetariumo patalpose. Jų darbo laikas antradienis – penktadienis 11:00 – 15:00 val., šeštadieniais dirba 11:00 – 18:00 val. Facebook paskyra: https://www.facebook.com/pirmasblynas.vilnius/

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Please reload